top of page
  • Yazarın fotoğrafıCihangir Gülegen

Yanınızda Olsun : Kafa lambası

Yabancısı olduğunuz yerlerde bazen tek ihtiyacınız ışık olabiliyor.


Yine herkesin bildiği bu zımbırtı da seyahatlerde herkesin yanında olmasını önerdiğim bir şey. Normal bir fenere göre kullanımı çok daha rahat ve fonksiyonel bir ışık kaynağı.


Öncelikle elinizde normal bir fener gibi kullanabiliyorsunuz. Alnınıza taktığınızda elleriniz boş kaldığı ve baktığınız yönü aydınlattığı için çok konforlu bir kullanımı var. Bileğinize doladığınızda da yine elinizle bir iş yaparken o bölgeye daha fazla ışık sağlayabiliyorsunuz.


Bu aletlerin genellikle beyaz ve kırmızı ışığı birlikte içeren modelleri var. Ayrıca ışıkların bir kaç farklı parlaklık ayarı ve yanıp sönme özellikleri de var. Böylece acil bir durumda sinyal vermek ve yerinizi belli etmek içinde kullanabiliyorsunuz.


Çok farklı, çok fonksiyonel ve çok teknolojik olanları var. Bazılarının fiyatlarına bakınca reklam görselindeki mankeni de birlikte gönderdiklerinin düşünüyorsunuz. Abartmaya gerek yok, hepsi aynı işi yapıyor.


Şarjlı mı pilli mi derseniz pilli derim. Her yerde şarj edemeyebilirsiniz ama her yerde yanınızda 2 tane pil taşıyabilirsiniz. Zaten "yanınızda olsun" başlığı altında pillere de değineceğim. Sonuçta led tarzı aydınlatma kullanıyorlar ve pil/şarj çok uzun süre gidiyor.


Hiç kimsenin başına gelmesin ama tehlikeli bir durumla karşılaştığınızda, tehlike yaratan kişinin ya da hayvanın gözlerine tutarak açıp kapattığınızda, yaratacağı geçici körlük sayesinde ortamdan uzaklaşmak için bir kaç saniye kazandıracağını da hatırlatmak isterim.

6 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page